Italian 101

Lesson 5

 

Italiano English
Alice va al mercato Alice goes to the market
Mele 1 euro/kg Apples 1 euro/kg
Buongiorno Good day
Buongiorno signora (Mrs) Good day madam
Come la posso aiutare? How can I help you?
Quanto costa un kilo di mele? How much does one kilo of apples cost?
Le mele rosse costano un euro al kilo, le (mele) gialle costano un euro e dieci contesimi. The red apples cost one euro.  The yello apple costs one euro and ten cents.

 

Italiano English – Simple tense
Andare To go
Io vado I go
Tu vai You go
Lui/lei va He goes
Noi andiamo We go
Voi andate You go
Essi vanno They go
Costare To cost
I costo I cost
Tu costi You cost
Lui/lei costa He costs
Noi costiamo We cost
Voi costate You cost
Essi costano They cost

 

Italiano English – Numbers
Uno 1
Due 2
Tre 3
Quattro 4
Cinque 5
Sei 6
Sette 7
Otto 8
Nove 9
Dieci 10
Undici 11
Dodici 12
Tredici 13
Quattordici 14
Quindici 15
Sedici 16
Diciasette 17
Diciotto 18
Diciannove 19
Venti 20
Ventuno 21
Ventidue 22

Published by Alice Letts

Online training for parents and children. Online piano and music tutoring. Online tutoring for English as a Second Language (ESOL) with an emphasis on pronunciation. Online meditation coaching for parents and how to incorporate meditation into daily family life.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: